Poradnik ślusarza. Tradycyjne i nowoczesne technologie

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5349
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Jan Krzos

Poradnik ślusarza. Tradycyjne i nowoczesne technologie

rok wydania: 2023, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-01-23256-6
ilość stron: 330
format: 16,5x23,5 cm
oprawa: miękka

Opis

Książka "Poradnik ślusarza – tradycyjne i nowoczesne technologie" składa się z 4 części. Część pierwsza, wprowadzająca, zawiera informacje ogólnotechniczne, istotne dla mechaników wszystkich specjalności. Opisane są w niej materiały konstrukcyjne, podstawy rysunku technicznego i podana jest krótka charakterystyka przyrządów pomiarowych oraz zasady tolerancji i pasowań części maszyn. W drugiej części omówione są podstawowe operacje ślusarskie w tradycyjnym ujęciu. W dużym zakresie zostały też uwzględnione nowoczesne technologie. Część trzecia dotyczy szczególnych przypadków prac i nowych narzędzi, z którymi ślusarz może się spotkać w swojej praktyce. W ostatniej, czwartej część książki podane są wiadomości uzupełniające, które poszerzają wiedzę o niezbędne informacje przydatne przy wykonywaniu niektórych rodzajów prac.

Dużym walorem książki jest jej strona ilustracyjna, na którą składa się ponad 400 zdjęć i rysunków oraz prawie 50 tabel.

Główną zaletą tej książki jest zaproponowanie możliwości wykonania wielu operacji ślusarskich z zastosowaniem nowoczesnych technologii, metodami bardziej wydajnymi oraz z wykorzystaniem narzędzi ściernych.

Ponadto dokładnie opisano kilka szczególnych przypadków prac ślusarskich, z którymi ślusarz może mieć do czynienia w swojej praktyce; opisano nie tylko jak, ale wyjaśniono też dlaczego.

Ten poradnik kierujemy głównie do ślusarzy, mechaników monterów oraz mechaników i blacharzy samochodowych, oraz hydraulików. Informacje praktyczne zawarte w książce będą przydatne również kadrze inżynieryjno-technicznej zakładów przemysłowych (np. działów remontowych), materiałoznawcom, a także inżynierom obróbki powierzchni.

Książka posiada również walory podręcznika, który może z powodzeniem być wykorzystany na kierunkach takich jak: mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa i produkcji czy w szkołach branżowych oraz technikach.

"Przedstawiona do recenzji książka dra inż. Jana Krzosa dotyczy szeroko rozumianych operacji ślusarskich. Zakres treści w niej zawartych jest bardzo szeroki (niemal kompletny) i dodatkowo uzupełniony został wiedzą z obszarów związanych z praktyką warsztatową. Recenzowana książka napisana jest w bardzo jasny i przystępny sposób bez nadużywania trudnych terminów specjalistycznych. Przystępna forma publikacji wynika nie tylko z jasnego języka, którym posługuje się autor, ale również z wielu barwnych i czytelnych ilustracji prezentujących opisywane zagadnienia oraz przytaczanych ciekawostek z historii rozwoju techniki ślusarskiej. Komunikatywność zamieszczonych opisów szczególnie docenić powinni młodzi adepci ślusarstwa ze szkół branżowych oraz studenci kierunków technicznych z zakresu budowy i eksploatacji maszyn czy transportu. Książka zawiera bardzo szeroki zakres treści związanych ze ślusarstwem od charakterystyki podstawowych operacji takich jak trasowanie i cięcie począwszy, a na opisie szczególnych przypadków prac ślusarskich (jak np. zastosowaniach pilarki szablastej) skończywszy. Stanowi zatem kompendium wiedzy teoretycznej i wskazówek szczególnie cennych dla praktyków chcących rozwijać swoje umiejętności w zakresie stosowania urządzeń i narzędzi do realizacji operacji ślusarskich. Autor zadbał o przedstawienie możliwie pełnego spektrum zagadnień dotyczących ślusarstwa, które uzupełnił wieloma przydatnymi informacjami podstawowymi z zakresu materiałoznawstwa, charakterystyki wyrobów hutniczych, cech struktury geometrycznej powierzchni czy też korozji metali i sposobów jej zapobiegania. Cechą wyróżniającą recenzowaną książkę na tle innych publikacji o zbliżonej tematyce jest zamieszczenie w niej opisów wielu najnowszych rozwiązań z zakresu ślusarstwa, takich jak np. charakterystyka wiercenia tarciowego (termowiercenia), nitowania bezotworowego czy też opis zastosowań włóknin ściernych. Autor przy jej opracowaniu czerpał nie tylko z szerokiej wiedzy wynikającej ze swojej działalności naukowej (doktor nauk technicznych z zakresu budowy i eksploatacji maszyn), ale jednocześnie z wieloletniej praktyki w zakresie ślusarstwa. To właśnie praktyczne nastawienie czyni z tej książki wartościowy poradnik dla młodych adeptów tego rzemiosła oraz doświadczonych ślusarzy, którzy odnajdą w niej informacje o najnowszych rozwiązaniach w tym obszarze".
prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny, Politechnika Koszalińska