Plany spawania. Teoria i praktyka

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5563
  • Producent: Agenda Wydawnicza SIMP
  • Autor: Jacek Słania
  • Rok wydania: 2024, wydanie trzecie rozszerzone
  • ISBN: 9788367902038
  • Liczba stron: 528
  • Oprawa: twarda
  • Format: B5

  • szt.
  • Cena netto: 128,57 zł 135,00 zł

Opis

Nakładem Agendy Wydawniczej SIMP Przegląd Spawalnictwa we wrześniu 2024 ukazało się III wydanie książki profesora Jacka Słani „Plany Spawania – teoria i praktyka”. Poprzednie dwie wydania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników zarówno w przemyśle jak i bibliotekach uczelnianych. Po wyczerpaniu nakładu wydania I autor zachęcony pozytywnym odbiorem czytelników postanowił znacząco rozszerzyć drugą część książki prezentującą praktyczne przykłady planów spawania. Dodatkowe pięć podrozdziałów opisuje praktycznie zweryfikowane przykłady planów spawania: kolejowej ramy kompresora, kabiny ciągnika rolniczego, dźwigara wiaduktu kolejowego, walczaka parowego oraz wspornika modułowego RAS. III wydanie przynosi kolejne rozszerzenie treści o plany spawania dla: wymiennika ciepła 65kW, gazociągu wysokiego ciśnienia, konstrukcji stalowej mostu, rurociągu energetycznego oraz staliwnego kadłuba turbiny parowej.

Niniejsza książka stanowi kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej pomocnej w opracowywaniu planów spawania, podzielona jest na dwie główne części, w pierwszej zawierającej 10 rozdziałów, autor szczegółowo omawia problem w ujęciu materiałowym i technologicznym, porusza również zagadnienie planów spawania w kontekście niezbędnej dokumentacji technologicznej, operacji dodatkowych oraz wymagań podstawowych norm branżowych. Autor zwraca uwagę również na koszty produkcji spawalniczej, których znaczenie ma szczególną wagę już na etapie planowania produkcji. Drugą, praktyczną częścią książki, zawiera szczegółowe plany spawania opracowane i zweryfikowane w praktyce przemysłowej. Zebrane plany zostały opracowane w różny sposób bez stosowania jednego szablonu, potwierdzając istotny wpływu specyfiki danej konstrukcji na formę i uszczegółowienie planów jej spawania. Istotny wpływ na formę i zawartość planu technologicznego spawania mają przepisy regulujące sposób wykonania i wprowadzenia na rynek konstrukcji, ale również nie pozostaje bez znaczenia miejsce i warunki wykonywania konstrukcji, np. w warunkach warsztatowych, na linii produkcyjnej, czy montażu prefabrykowanych zespołów na budowie.

Zaprezentowane i szeroko omówione w książce przykłady mogą stanowić pomoc do przygotowywania kolejnych opracowań przez technologów-spawalników oraz mogą stanowić materiał dydaktyczny do nauki studentów. Książka jest przeznaczona jest dla inżynierów i technologów związanych z produkcją spawalniczą, może być również przydatna dla studentów wydziałów mechanicznych (zwłaszcza specjalności spawalnictwo) i wydziałów budownictwa wyższych uczelni technicznych oraz uczestników kursów Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (IWE), Międzynarodowego Technologa Spawalnika (IWT), Międzynarodowego Mistrza Spawalnika (IWS) i Międzynarodowego Inspektora Spawalniczego (IWI). Książka ta jest jednym z nielicznych opracowań ujmującym w tak szeroki sposób zagadnienie przygotowywania planów spawania.