Podstawy projektowania elementów maszyn

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5512
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Paweł Romanowicz, Bogdan Szybiński, Mateusz Pałac
  • Rok wydania: 2024
  • ISBN: 978-83-01-23647-2
  • Liczba stron: 358
  • Oprawa: miękka
  • Format: 17,6x25 cm

  • szt.
  • Cena netto: 84,76 zł 89,00 zł

Opis

Niniejsza publikacja powstała z racji braku na rynku aktualnego i praktycznego podręcznika projektowego dla studentów kierunków mechanicznych oraz inżynierów zajmujących się projektowaniem podzespołów maszyn i typowych połączeń maszynowych. Książka zatytułowana "Podstawy projektowania elementów maszyn" charakteryzuje się możliwie prostym przedstawieniem omawianych zagadnień, a także – co bardzo ważne – przedstawia treści korespondujące z najbardziej aktualnymi normami i standardami projektowania.

W publikacji Czytelnik będzie mógł znaleźć praktyczne informacje na temat m.in.:

- dokładności wykonania oraz zamienności wymiarowej projektowania połączeń
- projektowania wałów i osi
- doboru i obliczeń łożysk tocznych
- oceny trwałości zmęczeniowej.

Publikacja "Podstawy projektowania elementów maszyn" jest kierowana do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim do studentów studiów technicznych na politechnikach, którzy wybrali przykładowo następujące kierunki nauki: mechanika, budowa maszyn, automatyka i robotyka, mechatronika, energetyka, a także zarządzanie i inżynieria produkcji. Książka pomoże również praktykom i profesjonalistom branżowym – np. inżynierom mechanikom, projektantom i konstruktorom maszyn i ich podzespołów.

"Przedłożony do zaopiniowania tekst podręcznika (w formie 3 plików pdf) składa się ze Wstępu, 10 rozdziałów i 2 załączników. Poszczególne rozdziały zawierają wprowadzenia oraz przykłady obliczeń projektowych. W Załączniku A zamieszczono tablice i rysunki wspomagające obliczenia i ułożone w kolejności występowania poszczególnych rozdziałów.  Załącznik B zawiera rysunki techniczne ilustrujące głównie końcowe rezultaty projektów. Każdy rozdział zawiera wprowadzenie, w którym zwięźle opisano poszczególne zagadnienia, podano wzory, rysunki, tabele i inne niezbędne informacje. Dalej zaprezentowano kilka lub kilkanaście przykładów rozwiązań wspartych stosownymi obliczeniami, których końcowym rezultatem zazwyczaj są konkretne projekty w formie rysunków technicznych. Tematyka dotyczy głównie zakresu I części przedmiotu podstaw konstrukcji maszyn. Przykłady projektowe są oryginalne, interesujące i mogą być wykorzystywane nie tylko przez studentów podczas zajęć, ale i w profesjonalnych pracach inżynierskich. Opiniowany podręcznik akademicki prezentuje 10 zagadnień z zakresu projektowania w inżynierii mechanicznej. Zawiera szereg opisów, wytycznych, tabel, rysunków i obliczeń wspomagających rozwiązywanie najczęściej spotykanych problemów inżynierskich. Podręcznik może ułatwić studentom wykonywanie ćwiczeń i projektów z przedmiotu podstawy konstrukcji maszyn i innych podobnych przedmiotów."
dr hab. inż. Henryk Sanecki , obecnie emeryt, były profesor Politechniki Krakowskiej