Instalacje w hotelach i pensjonatach

  • Add feedback:
  • Code: 5269
  • Manufacturer: Grupa Medium
  • Autor: red. Joanna Ryńska, Waldemar Joniec, Agnieszka Orysiak

  • pcs.
  • Net Price: 36.11 zł 39.00 zł

Instalacje w hotelach i pensjonatach

Wydanie specjalne „Rynku Instalacyjnego”

rok wydania: 2023, wydanie pierwsze
ilość stron: 78
format: 16,5x23,5 cm
ISSN: 2300-0355X
oprawa: miękka

 

Spis treści

Od redakcji / 3
Ogrzewanie i chłodzenie nowoczesnych budynków hotelowych / 4
Hydroizolacja basenów zewnętrznych Hotelu Gołębiewski w Pobierowie / 14
Jakość powietrza wewnętrznego w hotelu / 16
Rozwiązania IoT dla hoteli / 20
Zasilanie nowoczesnych hoteli w energię elektryczną – wybrane zagadnienia / 22
Instalacje elektryczne i sterownicze w hotelach i pensjonatach – bezpiecznie i szybko / 30
Wprowadzenie do bezpieczeństwa pożarowego w hotelach – podstawy prawne / 32
Ochrona przeciwpożarowa stropów nad garażami i piwnicami / 36
Infrastruktura hotelowa – korzyści z automatyki / 38
Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną dla hoteli / 41
Gospodarowanie wodą w hotelu – wybrane zagadnienia / 46
Łazienka hotelowa – komfort, styl oraz oszczędność wody dzięki instalacjom / 56
Delabie – ogólnodostępna przestrzeń sanitarna na miarę oczekiwań / 64
Łazienki bez barier w istniejących budynkach – to możliwe! / 66
Instalacje a cisza w hotelach / 68

 

Od redakcji

Powrót branży hotelowej do stanu sprzed pandemii jest utrudniony przez wysoką inflację i lawinowy wzrost kosztów utrzymania. Choć w pierwszym kwartale 2023 r. liczba turystów zwiększyła się o 18% r/r (dane GUS), wakacje nie przyniosły przełomu. Według Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w 2023 r. w porównaniu do wakacji 2022 r. w 47% hoteli obniżyła się frekwencja i choć 78% hoteli podniosło ceny (połowa z nich i tak poniżej wskaźnika inflacji), podwyżki te często nie rekompensowały wzrostu kosztów utrzymania. A to jeszcze nie koniec trudnej sytuacji. Ceny energii będą rosły co najmniej do 2035 r. (szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej). Średnia cena zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w latach 2018–2023 wzrosła o blisko 13% i trend ten się utrzyma ze względu na coraz wyższe koszty energii i uzdatniania wody oraz zaostrzone wymagania dyrektywy o jakości wody do picia.

Nośniki energii i woda mają znaczący udział w kosztach utrzymania hotelu. Według European Environment Agency zużycie energii wynosi, zależnie od standardu, od 157 do 380 kWh/(m2 · rok), zużycie wody stanowi średnio 15% kosztów utrzymania hotelu, a w przypadku infrastruktury wymagającej jej dużych ilości (np. nawadniane pole golfowe) rośnie nawet do 40%. Hotele powinny więc postawić na jak największą niezależność energetyczną i optymalizację zużycia mediów, w czym wydatnie mogą im pomóc przemyślane instalacje budynkowe.

Nowoczesne instalacje wymagają inwestycji, które jednak w przypadku hoteli zwracają się szybko, a dodatkowo pomagają przyciągnąć gości dzięki zachowaniu „starych” cen. Własna mikroelektrownia (panele PV, turbiny wiatrowe, magazyny energii) zwraca się w ciągu kilku lat – najszybciej przy wysokim całorocznym zużyciu energii. Postawienie na odnawialne źródła energii i autarkię (samowystarczalność energetyczną) jest działaniem przyszłościowym, ponieważ regulacje prawne ewoluują w kierunku promocji pomp ciepła do ogrzewania i zużywania wyprodukowanej energii własnej na miejscu lub jej magazynowania (bezpośrednio albo w formie ciepła). Nowelizowana dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej wymusi wdrażanie standardu budynków bezemisyjnych.

Woda pitna w ciągu najbliższych dziesięcioleci może być coraz trudniej dostępna, dlatego warto, szczególnie w przypadku hoteli czyniących ze zrównoważenia środowiskowego swoją wizytówkę, odzyskiwać odpływ z przyborów sanitarnych czy wykorzystywać deszczówkę, pamiętając o dokładnym opomiarowaniu instalacji – takie podejście pozwala nie tylko oszczędzać wodę, ale też obniżać koszty odprowadzania ścieków. Rozwiązania energo- i wodooszczędne pozwalają także eksploatować rozwiązania budujące przewagę konkurencyjną (takie jak basen, strefa spa i wellness) w sposób rozsądny kosztowo.

Z myślą o wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi osobami zaangażowanymi w budowę i wyposażenie obiektów hotelowych, powstał niniejszy poradnik. Liczę, że zawarte w nim wskazówki i inspiracje uwzględniające najnowszą wiedzę techniczną, stan prawny i prognozy rynkowe pomogą podejmować mądre i przyszłościowe decyzje.

Joanna Ryńska
redaktor prowadząca