Sterowniki SIMATIC S7-1200 i S7-1500 w zaawansowanych systemach sterowania

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 3946
  • Producent: BTC
  • Autor: Janusz Kwaśniewski

  • szt.
  • Cena netto: 103,81 zł 109,00 zł
  • Niedostępny

Sterowniki SIMATIC S7-1200 i S7-1500 w zaawansowanych systemach sterowania

rok wydania: 2018, wydanie pierwsze
ilość stron: 404
ISBN: 978-83-64702-14-3
format: 17x24,5 cm
oprawa: twarda

Opis
Czwarta rewolucja przemysłowa (Industry 4.0) spowodowała, że w książce główny nacisk położono na określenie miejsc, gdzie należy stosować zaawansowane sterowanie i algorytmy z obszaru sztucznej inteligencji. Początkowe rozdziały dotyczą trudniejszych zagadnień, które są przydatne w projektowaniu zaawansowanych systemów sterowania. Są nimi: zapoznanie się z bibliotekami, sterowanie bezpieczne, opis sekwencyjnych schematów funkcjonalnych SFC. Kolejne rozdziały przybliżają zagadnienia z obszaru sztucznej inteligencji: zastosowanie regulatorów rozmytych oraz sieci neuronowych. Następnie omówiono projektowanie układów odpornych, adaptacyjnych i optymalnych.

Książkę napisano z myślą o studentach automatyki i informatyki, może być także przydatna kadrze inżynierskiej oraz uczniom szkół technicznych. Zawarte wyjaśnienia elementarnych pojęć ułatwią lekturę także mniej zaawansowanym Czytelnikom, a zaawansowanym pozwolą usystematyzować posiadaną wiedzę.

Od Autora

Sterowniki przemysłowe z rodziny S7-1200 i S7-1500 są najnowszymi wyrobami firmy Siemens. Są one następcami sterowników S7-200, S7-300 i S7-400.
Sterowniki te, jak również szereg ich odmian, mogą być programowane przy użyciu języka wysokiego poziomu, pozwalając realizować zaawansowane algorytmy sterowania. Do nich zaliczają się proste algorytmy pozycyjne i prędkościowe do regulatora PID, algorytmy do realizacji sterowania odpornego,adaptacyjnego,algorytmy z obszaru sztucznej inteligencji wykorzystujące symulację sieci neuronowych i logikę rozmytą. Stąd też powstała koncepcja książki, która przybliży czytelnikowi te trudniejsze obszary sterowania wykorzystując do tego celu głównie język tekstu strukturalnego SCL (ang. Structured Control Language), który został opisany w książce pt. „Język tekstu strukturalnego w sterownikach SIMATIC S7-1200 i S7-1500” tego samego autora.

Obok sprzętu, czyli sterownika i panelu, na produkt finalny składa się także oprogramowanie narzędziowe. Oprogramowanie profesjonalne SIMATIC STEP 7 w wersjach 11, 12, 13, 14 i 15 na platformie programowej TIA Portal jest koncepcyjnie nowe i odmienne od poprzedniej wersji. Mocno zintegrowane i docelowo ma umożliwiać programowania wszystkich sterowników, paneli i napędów. Kilka pierwszych rozdziałów przybliża czytelnikowi pobieżnie omówione zagadnienia opisane w poprzedniej książce.

Pomimo ogromnego nawału zajęć dydaktycznych, książkę udało się ukończyć w zaplanowanym terminie. Do osiągnięcia tego wyniku przyczyniła się duża grupa absolwentów w osobach: Maciej Biliński, Marcin Borkowski, Tomasz Czarnota, Janusz Hornik, Mateusz Jacheć, Mariusz Kowalski, Tomasz Krzyżak, Paweł Mendyka, Paweł Mucha, Jacek Opioła, Tomasz Rega, Michał Sienkiewicz, Maciej Szelążek, Dawid Woda, Wojciech Zaklikiewicz, którzy pomogli znacząco w opracowaniu tej pozycji wydawniczej. Ich zasługą jest również napisanie i sprawdzenie większości przykładów zamieszczonych w książce.

Dziękuję za pomoc udzieloną ze strony firmy SIEMENS w osobach mgr. inż. Michała Berezy i mgr inż. Wojciecha Kusia za wsparcie merytoryczne, wypożyczenie niektórych podzespołów i przeglądnięcie książki przed wydrukowaniem.

Chciałem również podziękować dyrektorowi Wydawnictwa BTC panu Piotrowi Zbysińskiemu za silną motywację i zaangażowanie.

Ponadto dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali duchowo i fizycznie podczas pisania tej książki.

Kraków, dnia 5 luty 2018 rok

 

Spis treści w załączniku poniżej