Przechowalnictwo żywności. Technika chłodnicza dla praktyków (ostatnie egzamplarze, drobne defekty okladki, bez wpływu na zawartość merytoryczną)

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 2984
  • Producent: Systherm
  • Autor: red. Bolesław Gaziński

  • Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 159,00 zł brutto
  • szt.
  • Cena netto: 170,48 zł 179,00 zł

Technika chłodnicza dla praktyków Przechowalnictwo żywności

rok wydania: 2013, wydanie 2. rozszerzone
ISBN: 978-83-61265-76-4
ilość stron: 436
format: 16,5x23,5cm
oprawa: miękka

Opis
Pomysł opracowania i wydania cyklu książek „Technika chłodnicza dla praktyków” powstał przed wielu laty, gdy pracowałem jako nauczyciel akademicki na Politechnice Poznańskiej i prowadziłem wykłady oraz ćwiczenia projektowe z chłodnictwa. Inicjatywa ta okazała się jak najbardziej trafna.

Wydana w 2003 roku książka „Technika chłodnicza dla praktyków. Przechowalnictwo i transport” spotkała się z pozytywnymi opiniami czytelników, którym ułatwiała wykonanie projektów, poprzez udostępnienie danych potrzebnych do określenia wymaganych warunków schładzania i przechowywania produktów w komorach chłodniczych i mroźniach. Zgromadzone w niej dane umożliwiały dokładne obliczenia zapotrzebowania mocy chłodniczej i dobór urządzeń chłodniczych dla komór i mroźni.

Kolejnym krokiem było wydanie w 2010 roku z mojej inicjatywy i pod moją redakcją poradnika „Urządzenia chłodnicze i przepisy prawne” zawierającego szczegółowe opisy budowy i działania sprężarek chłodniczych, chłodniczych wymienników ciepła (skraplaczy oraz parowników), a także zbiór obowiązujących do dziś przepisów prawnych w dziedzinie chłodnictwa. Jest to drugi tom z serii Technika
Chłodnicza dla Praktyków.
Duży wpływ na treść tych poradników miały opinie uczestników szkoleń i konferencji z zakresu chłodnictwa organizowane od wielu lat przez firmę SYSTHERM oraz moje 40-letnie doświadczenie
zawodowe.

II wydanie poradnika z cyklu „Technika chłodnicza dla praktyków” z podtytułem „Przechowalnictwo żywności” zostało znacznie rozszerzone i z tego powodu zagadnienia dotyczące transportu chłodniczego, które były częścią I wydania, przeniesiono do przygotowywanego poradnika pt. „Transport chłodniczy” stanowiący trzeci tom tej serii.

Do II-giego wydania poradnika wprowadzono zagadnienia zastosowań programów komputerowych do obliczeń bilansowych. Obliczenia komputerowe obiegów chłodniczych, pozwalają na wielowariantowość doboru urządzeń i elementów instalacji chłodniczych. W związku ze zwiększającym się spożyciem owoców i warzyw, a co za tym idzie rosnącym znaczeniem w gospodarce przechowalnictwa tych produktów opracowano na nowo rozdział dotyczący tych zagadnień. Zestawiono najnowsze wymagania dotyczące przechowalnictwa i przykładowe rozwiązania często spotykanych przechowalni owoców i warzyw. Bardzo szczegółowo zostały przedstawione zasady przechowywania bananów.

W tej edycji poradnika znajdują się własności czynników stosowanych aktualnie w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła, których dynamiczny rozwój zastosowań obserwuje się w ostatnich latach. Rozdział o komorach chłodniczych również został rozszerzony, a szczególnie warto zwrócić uwa gę na omówienie błędów popełnianych przy budowie komór najczęściej przez firmy ogólnobudowlane.
Dotyczy to zachowania szczelności powietrznej i jakości izolacji cieplnej.

Całkowicie nowy jest rozdział o meblach chłodniczych zawierający ich charakterystykę, budowę i zasady działania wraz z zasadami doboru i problemami eksploatacyjnymi.

Poradnik zawiera również problematykę związaną z wytwornicami lodu łuskowego. Szczególną uwagę zwrócono na budowę i stosowanie agregatów do wytwarzania lodu łuskowego dość powszechnie stosowanego w produkcji i sprzedaży żywności.

/ fragmenty przedmowy /

dr inż. B. Gaziński