Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych DAFA ID 5.04
- Dodaj recenzję:
- Kod: 5098
- Producent: DAFA Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad
- Autor: Michał Wilk
-
-
- szt.
- Cena netto: 95,00 zł 99,75 zł
Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych DAFA ID 5.04
rok wydania: styczeń 2009
ilość stron: 48
oprawa: miękka
Opis
Opracowanie daje odpowiedź na często stawiane przez projektantów pytania: kiedy i jakie rozwiązania konstrukcyjne są konieczne w przypadku wystąpienia otworów w dachach z blach fałdowych?
W wyniku wykonania otworów w powierzchni dachowej, w układzie statycznym stalowych profili trapezowych wykorzystywanych jako powierzchnia nośna powstają nieregularności w przyjmowaniu i przenoszeniu zewnętrznych obciążeń (np. ciężaru własnego, obciążenia spowodowanego siłą ssania wiatru, ciężaru śniegu).
Poprzez wykonanie właściwych czynności konstrukcyjnych należy zagwarantować, że obciążenia te zostaną w odpowiedni sposób przeniesione ze strefy otworów na konstrukcję główną (drewnianą, stalową lub żelbetową).
Oprócz prawidłowego zaprojektowania pod względem statycznym i konstrukcyjnym wzmocnienia otworów w powierzchniach dachowych konieczne jest uwzględnienie szczególnych wymagań w zakresie techniki połączeń z pokryciem dachu, termoizolacją oraz paroizolacją, tak, aby rozwiązanie było odporne na działanie czynników atmosferycznych, zawierało małą ilość mostków cieplnych oraz stanowiło barierę dla konwekcji i utrudniające dyfuzję pary wodnej.
Publikacja wskazuje m.in. rozwiązania konstrukcyjne, wskazówki projektowe, wytyczne montażowe oraz przykłady obliczeń.
Opracowania niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS są powszechnym źródłem wiedzy i podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów, powstałych w trakcie inwestycji pomiędzy stronami. Od momentu powstania IFBS w 1966 roku, organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych.
Niniejsze opracowanie stanowi realizację jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA od 2006 roku – podnoszenia kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej dachów płaskich. Jako członek prestiżowych, międzynarodowych stowarzyszeń branżowych IFBS (Związek Przemysłowy Lekkiego Budownictwa Stalowego), IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarzy) i FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) w wydawanych publikacjach DAFA przekazuje informacje techniczne i stan wiedzy na podstawie doświadczeń z krajów o dłuższej tradycji wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, uzupełniając je o uwarunkowania i doświadczenia branży w Polsce.
Spis treści
Przedmowa do polskiego opracowania / 5
1. Wstęp / 7
2. Otwory dachowe / statyka / 8
2.1. Małe otwory dachowe / 8
2.2. Średnie otwory dachowe / 8
2.3 Duże otwory dachowe / 9
2.4. Otwory w dwupowłokowych konstrukcjach dachowych / 10
3. Ochrona antykorozyjna / 10
4. Rozwiązania konstrukcyjne / 10
4.1. Wymian podłużny i poprzeczny / 10
4.2 Połączenia / 11
4.3. Ofasowania / 11
4.4. Konstrukcyjna ochrona przeciwpożarowa / 11
4.5. Projektowanie / 11
5. Wskazówki dotyczące montażu / 11
6. Przykłady obliczeń / 12
6.1. Mały otwór / metoda z wykorzystaniem wartości a / 13
6.2. Ustalenie obciążeń dla otworów dachowych / 14
6.3. Otwory w strefie belek jednoprzęsłowych / 15
6.4. Otwory w strefie belek wieloprzęsłowych / 18
6.5. Otwory bez wymianów w strefie dźwigarów wieloprzęsłowych / 22
6.6. Otwory w strefie tarcz usztywniających / 24
7. Literatura / 27
8. Spis rysunków / 28
9. Rysunki / 29
Wymagania, zalecenia i szkice konstrukcyjne niniejszej wytycznej stanowią odzwierciedlenie najnowszych osiągnięć techniki. Mają one stanowić bodziec do fachowego wykonawstwa w codziennych zastosowaniach. W szczególnych przypadkach mogą być konieczne działania bardziej zaawansowane lub bardziej ograniczone. Stosowanie się do niniejszej wytycznej nie zwalnia użytkownika z odpowiedzialności za własne działania. Według dotychczasowych danych jej przestrzeganie zapewnia jednak rzetelne wykonanie techniczne. Jakiekolwiek roszczenia dochodzone przed sądem w stosunku do IFBS e.V. z tytułu stosowania niniejszej publikacji są wykluczone. Powyższe oświadczenie dotyczy także roszczeń w stosunku do DAFA. Prawa autorskie zastrzeżone. DAFA 2009.