Finanse współczesne. Wybrane problemy
- Dodaj recenzję:
- Kod: 4766
- Producent: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
- Autor: Leszek Jerzy Jasiński
-
-
- szt.
- Cena netto: 33,33 zł 35,00 zł
Finanse współczesne. Wybrane problemy
rok wydania: 2021, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-8156-162-4
ilość stron: 138
Opis
W Katedrze Finansów i Systemów Finansowych na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, gdzie powstała ta praca, są prowadzone badania zjawisk zachodzących w sektorze finansów, znajdujące przełożenie na treść wykładów dla studentów.
Znajomość nie tylko podstaw finansów, ale również nowych tendencji w tej dziedzinie jest potrzebna specjalistom w zakresie zarządzania. Bez opanowania problematyki finansowej menedżer nie sprosta wyzwaniom, jakie napotyka.
W opracowaniu najwięcej miejsca poświęcono sześciu zagadnieniom. Pierwszym jest poszerzenie pomiaru inflacji o zjawisko wzrostu cen aktywów. W analizach inflacji dominuje obserwacja cen towarów, chociaż dla oceny ogólnej sytuacji bieżącej i perspektyw na przyszłość istotne są również ceny zasobów, a wśród nich instrumentów finansowych i nieruchomości. Omówiono m.in. związki między dynamiką cen zasobów a wzrostem produkcji.
Po drugie, zajęto się zgodnością płatności dopływających i odpływających z systemu ekonomicznego. Ogólnym kryterium oceny była jego zdolność wykonywania w długim okresie wytyczonych sobie funkcji. Rozpatrywano systemy dowolnego rodzaju: przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje nonprofit. Podstawą dla tych rozważań było jedno z głównych, sporządzanych cyklicznie, sprawozdań finansowych - rachunek przepływów pieniężnych, znany często pod angielską nazwą cash flow.
Po trzecie, przedstawiono problem skuteczności polityki pieniężnej i fiskalnej jako narzędzi oddziaływania na bieżącą koniunkturę, ponieważ powracające w gospodarce światowej zakłócenia procesów wzrostu stanowią problem ekonomiczny, a i równocześnie polityczny i społeczny. To z kolei przydaje znaczenia skuteczności polityki makroekonomicznej.
Jako zagadnienie czwarte omówiono często dyskutowaną kwestię finansyzacji gospodarki. Problem sprowadza się do pytania: czy rozmiary sektora finansowego, odnoszone do rozmiarów gospodarki en bloc, są nadmierne. Kolejnym omówionym zagadnieniem jest obecność państwa w kształtowaniu zjawisk na rynku finansowym. Powinna być ona silna, nie przekraczając jednak określonych granic.
Szóstym tematem głównym jest funkcjonowanie europejskiej unii monetarnej. Przedstawiono ten temat, odwołując się do istniejących teorii unii walutowych i problematyki międzynarodowego systemu walutowego. Dużo miejsca poświęcono kryteriom konwergencji, stanowiącym fundament integracji monetarnej.
W przypadku wszystkich poruszonych tematów prezentacja teorii została uzupełniona o materiał statystyczny, najczęściej przetworzony. Ilustruje on zjawiska zachodzące w Polsce, w strefie euro i na świecie.
Spis treści
Wprowadzenie / 7
1. Problemy sektora finansowego / 9
2. Ceny instrumentów finansowych a wartość produkcji / 18
3. Bańki spekulacyjne o różnej intensywności / 27
4. Inflacja po stronie aktywów i jej przeciwdziałanie / 36
5. Równowaga finansowa systemów / 46
6. Współzależność popytu i podaży / 53
7. Luzowanie ilościowe, uznaniowość i reguły stałe w polityce pieniężnej / 62
8. Skuteczność polityk pieniężnej i fiskalnej – analiza teoretyczna / 71
9. Ekspansja monetarna i deficyt budżetowy – analiza statystyczna / 79
10. Problem finansyzacji gospodarki / 86
11. Państwo w sektorze finansowym / 97
12. Zmiany w międzynarodowym systemie walutowym / 105
13. Polityki pieniężna i fiskalna a rozwiązania kursowe / 116
14. Problem konwergencji w unii monetarnej / 122
15. Stopa procentowa w unii monetarnej / 132