Rezerwowe i bezprzerwowe zasilanie w energię elektryczną - urządzenia i układy
rok wydania: 2007, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-89008-98-5
ilość stron: 196
oprawa: miękka
Od Autora
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez elektryczności. Jest ona nam potrzebna jak powietrze i woda, a czasami nawet bardziej. Bez powietrza i wody można wytrzymać jakiś czas, kilkanaście sekund czy nawet kilka minut, a bez elektryczności - nie zawsze.
Jeśli w domu zgaśnie światło, albo nie możemy w TV obejrzeć meczu z powodu przerwy w zasilaniu, to jesteśmy źli i niezadowoleni. A przecież to jest uciążliwość czy strata naprawdę niewielka. Bywają większe. A gdzie? Otóż mało kto z nas będąc na wycieczce w lesie lub nad jeziorem i wybierając z telefonu kieszonkowego numer przyjaciela zastanawia się nad tym, w ilu miejscach musi być zapewnione zasilanie elektryczne, abyśmy mogli przeprowadzić rozmowę telefoniczną bez zakłóceń. Mało kto podchodząc do bankomatu niemal w dowolnym punkcie świata i wkładając do niego plastikową „płytkę" zastanawia się, w ilu miejscach musi być zapewnione zasilanie elektryczne, abyśmy mogli sprawdzić stan naszego konta bankowego, opłacić rachunek, wypłacić gotówkę. Nie zastanawiamy się nad tym, co by było, gdyby w trakcie wykonywanej przez nas transakcji nagle wystąpiła gdzieś przerwa w zasilaniu i z tego powodu stracili byśmy nasze pieniądze...
Są więc miejsca, gdzie nawet krótkotrwała przerwa w zasilaniu może spowodować ogromne straty. W instytucjach finansowych (banki, giełdy), w telekomunikacji i w wielu innych miejscach przerwa w zasilaniu może spowodować straty rzędu dziesiątków lub setek tysięcy Euro na minutę, a niekiedy jeszcze więcej.
W książce podjęto próbę zebrania i omówienia różnych urządzeń, rozwiązań i układów rezerwowego i bezprzerwowego zasilania w energię elektryczną.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem: „zainstalowałem agregat prądotwórczy, więc mam zapewnione zasilanie rezerwowe..." lub „kupiłem UPS-a, a więc mam problem rozwiązany, przerwy w zasilaniu mnie nie dotyczą". W niektórych przypadkach takie stwierdzenia są prawdziwe, zastosowane rozwiązania zaspokajają potrzeby. Ale nie wszędzie i nie zawsze. Przełączanie na zasilanie z agregatu prądotwórczego zwykle odbywa się z przerwą, a więc na przykład pracując w tym czasie na komputerze możemy stracić pewne dane. Zasilacz UPS jest urządzeniem technicznym, a w technice nigdy nie ma stuprocentowej pewności działania. Nasz UPS może ulec awarii i też będziemy mieli przerwę w zasilaniu. Co więc zrobić, aby taka przerwa nie wystąpiła? - Podsunięcie odpowiedzi na to pytanie, a także podsunięcie pomysłów na rozwiązanie problemu zasilania bezprzerwowego było powodem do napisania książki.
Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona elektryków i nie tylko. Mogą z niej korzystać służby elektroenergetyczne inwestorów, projektanci elektroenergetycznych układów zasilania, główni energetycy i pozostałe służby energetyczne prowadzące eksploatację układów zasilania, służby utrzymania ruchu elektrycznego w budynkach komercyjnych, a także studenci wydziałów elektrycznych i uczniowie (lub absolwenci) techników o profilu elektrycznym. Również inni czytelnicy mogą znaleźć tu wiele informacji i wyjaśnień na temat rezerwowania zasilania elektrycznego.
W książce starałem się ująć zagadnienie kompleksowo i od podstaw, choć zapewne nie we wszystkich punktach to się udało. Jest to jedna z pierwszych publikacji ujmujących tak szeroko i tak kompleksowo problematykę zasilania rezerwowego i bezprzerwowego. Zdaję sobie sprawę z tego, że pierwsze wydanie nie jest doskonałe. Będę wdzięczny za przekazanie uwag i sugestii dotyczących zmian, poprawek i uzupełnień, które chętnie uwzględnię w ewentualnym następnym wydaniu książki.
Tadeusz Sutkowski
Spis treści:
Przeczytaj recenzję w elektro.info: