Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5347
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Andrzej Grzebielec

  • Najniższa cena 30 dni przed obniżką: 109,00 zł brutto
  • szt.
  • Cena netto: 92,29 zł 96,90 zł

Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie

rok wydania: 2023, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-01-23293-1
ilość stron: 150
format: 17,6x25,0 cm
oprawa: miękka

Opis

Prezentujemy Państwu nową propozycję wydawniczą dotyczącą bardzo ciekawego i ważnego obecnie tematu związanego z techniką chłodniczą i klimatyzacją. Jak sam tytuł książki wskazuje – Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie jej Autor dr Andrzej Grzebielec zabiera Czytelnika w świat najnowszych rozwiązań chłodniczych.

Wymóg ciągłych zmian i ulepszeń technologii chłodniczych wynika głównie z prostego faktu, otóż w chłodnictwie i klimatyzacji czynniki robocze podlegają coraz surowszym restrykcjom prawnym (ochrona środowiska – warstwa ozonowa, efekt cieplarniany etc.). Przemysł szuka więc rozwiązań skrojonych na potrzeby współczesności, stąd właśnie wynika zainteresowanie i wdrażanie na świecie rozwiązań obniżających temperaturę innymi sposobami niż stosowane do tej pory.

Misją Autora książki Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie jest więc aktualne przedstawienie rozwiązań (część z nich dawno skomercjalizowana) w tym nowatorskim i szybko rozwijającym się przemyśle.

W publikacji tej Czytelnik znajdzie wiele zagadnień związanych z tematyką:

- nowoczesnego chłodnictwa,

- klimatyzacji,

- budowy urządzeń chłodniczych,

- inżynierii sanitarnej,

- chłodnictwa konwencjonalnego, magnetokalorycznego, sorpcyjnego, próżniowego czy chłodnictwa sieciowego.

Autorem książki Chłodnictwo i klimatyzacja. Perspektywiczne technologie jest dr inż. Andrzej Grzebielec, wykładowca Politechniki Warszawskiej, pracownik Zakładu Chłodnictwa i Energetyki Budynku. Jest on także autorem prawie dwustu publikacji naukowych i ma za sobą współpracę z wieloma przedsiębiorstwami z zakresu tematycznego książki.

To kompendium nowoczesnych rozwiązań w chłodnictwie i klimatyzacji kierowane jest do praktyków, w tym: projektantów, tworzących i eksploatujących urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne; inżynierów z branży chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła; właścicieli, serwisantów i operatorów urządzeń chłodniczych, a także specjalistów i szkoleniowców z branży HVAC/HVARC.

Jako że Autor jest wykładowcą tego przedmiotu na Politechnice Warszawskiej, kierujemy ją także do studentów I i II stopnia na kierunkach inżynierii środowiska, energetyki, mechaniki czy budownictwa i architektury.

"Dynamiczny rozwój branży HVACR (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, chłodnictwa) skutkuje rozwojem istniejących rozwiązań, ich modyfikacją i zastępowaniem nowymi technologiami. Przemiany wymuszone są zaostrzaną legislacją wynikającą z obserwowanych zmian klimatu, jak również z odkrywaniem i udoskonalaniem alternatywnych metod chłodzenia. Przy rosnących ograniczeniach stosowania syntetycznych czynników chłodniczych niezbędne stanie się szukanie alternatywnych form chłodzenia. W podręczniku znajdują się zarówno informacje na temat dotychczas najszerzej stosowanych sprężarkowych parowych urządzeń chłodniczych, jak i również alternatywnych dla nich rozwiązań, takich jak: urządzenia magnetokaloryczne, sorpcyjne, termoelektryczne, termoakustyczne, strumienicowe, próżniowe, pulsacyjne, Stirlinga, rurki ciepła i chłód sieciowy. W publikacji zebrane są aktualne informacje na temat stanu rozwoju rozwiązań alternatywnych dla chłodnictwa konwencjonalnego, ze wskazaniem perspektyw ich zastosowania. Dotychczas informacje na ten temat dostępne były w kraju dla wąskiego grona odbiorców jako publikacje naukowe opisujące wybrane aspekty badawczo-rozwojowe poszczególnych rozwiązań. Książka ujmuje te zagadnienia w sposób całościowy, przybliżając ideę, zasadę działania, przykłady konstrukcji i stosowane materiały. Podstawy teoretyczne są przedstawione w zwięzły i przystępny sposób, wraz z prezentacją niezbędnych zagadnień termodynamicznych. Publikacja stanowi kompendium wiedzy w zakresie perspektywicznych technologii wytwarzania chłodu w chłodnictwie i klimatyzacji. Dużą zaletą książki jest przystępny sposób przedstawienia treści, z użyciem prostego języka. Będzie ona przydatna dla osób chcących poszerzyć i zaktualizować swoją wiedzę na ten temat. Będzie użyteczna zarówno dla dydaktyków i studentów kierunków studiów takich jak: inżynieria środowiska, chłodnictwo i klimatyzacja, energetyka, mechanika i budowa maszyn, (przedmioty: podstawy chłodnictwa, urządzenia i systemy chłodnicze, wentylacja i klimatyzacja, pompy ciepła, systemy klimatyzacji, alternatywne metody wytwarzania zimna i pokrewne), jak również dla praktyków: konstruktorów i projektantów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, inżynierów chłodnictwa".
dr inż. Tomasz Łokietek, Katedra Klimatyzacji i Transportu Chłodniczego, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Spis treści w załączniku poniżej